Въведение в Миночистач

Празно табло на Миночистачът

Гледате мистериозно табло, пълно с малки квадратчета и цифри, и се чудите: за какво е тази игра? Какво трябва да направя? Как се играе? Тази статия ще отговори на тези въпроси и ще ви обясни всичко подробно.

Първо е добре да знаете, че за да започнете играта, трябва да щракнете на игралното табло с левия бутон на мишката. След това, въз основа на числата, които виждате, трябва да разберете къде са мините и да ги обезопасите с флагове. Също така трябва да откриете повече числа, за да намерите още повече мини. Имайки предвид това малко въведение, нека ви покажем на практика как да победите играта Миночистачът.

Урок: как се играе Миночистачът?

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 1

Ето как започва една типична игра на Миночистач: табло с много квадратчета. Ние наричаме тези квадратчета „полета“. Първоначално всяко поле е закрито. Можем да разкрием поле, като щракнем с левия бутон върху него. Ако непокритото поле крие мина, мината се взривява и ние губим. За щастие, първото поле, което разкрием, никога не крие мина. За първата си стъпка можете да изберете всяко поле, което харесвате. Този път ще изберем полето в средата: започваме тази игра, като щракнем с левия бутон върху полето, маркирано със син кръг.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 2

Първият ход отвори голяма площ. Виждаме много празни полета точно в средата на таблото и две части от закрити полета, заобиколени от числа: една част отляво и една отдясно. Благодарение на тези числа можем да разберем кои закрити полета съдържат мини. Например, нека разгледаме полето, маркирано с червен кръг. В него има 1, което означава, че има точно една мина някъде около него. Има общо осем такива полета. Седем от тях вече са разкрити: трите отляво са празни, както и това отдолу. Полето вдясно съдържа 2, а две от полетата имат 1: едно над и едно в долния десен ъгъл на нашето поле с число 1. Тъй като тези полета са непокрити, те не могат да съдържат мини. Единственото все още покрито поле е това в горния десен ъгъл, маркирано със син кръг. Има само една мина около числото 1, което е в червен кръг и едно скривалище за нея: полето, маркирано със син кръг. Следователно можем да маркираме това поле с флаг. Това направим, като щракнем върху него с десния бутон на мишката.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 3

След като вече първата ни мина е намерена и първия ни флаг поставен, можем да използваме тези скорошни открития, за да намерим близки полета, които не крият мини. Нека разгледаме полето, маркирано с червен кръг. В това поле има 1. Шест непокрити полета са около него: три празни полета отляво, едно 1 отдолу и две 2: едно отгоре и едно отдолу вдясно. Освен това две покрити полета са в близост до числото 1 с червен кръг: едно отдясно, маркирано с флаг, и едно в горния десен ъгъл, маркирано със син кръг. Разсъждение е следното: само една мина е в съседство с полето, оградено в червено, и тази мина вече е маркирана вдясно. Следователно останалите околни полета не могат да съдържат мини. Единственото останало покрито поле е полето със син кръг. Тъй като то не може да съдържа мина, бихме могли да го разкрием, като щракнем с левия бутон върху него.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 4

Сега можем да повторим това, което направихме във втората стъпка. Погледнете двете полета с червени кръгове. И двете имат числото 1 в тях. И двете имат само едно съседно покрито поле, маркирано със син кръг. Следователно двете полета, маркирани със сини кръгове, трябва да съдържат мини. Нека ги маркираме с флагове, като щракнем с десния бутон върху тях.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 5

Отново, след като маркирахме някои мини, можем да търсим полета, които не съдържат мини. Нека се съсредоточим върху двете, отбелязани с червени кръгове. Както преди, всяко поле съдържа числото 1 и всяко вече има флаг в съседната област. Освен това всяко поле има точно по едно покрито поле в своя район, което все още не е маркирано. Тези покрити полета са маркирани със сини кръгове. Тъй като повече мини не могат да докосват единиците с червени кръгове, полетата със сини кръгове не могат да съдържат мини. По този начин можем да щракнем с левия бутон върху тях, за да ги разкрием.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 6

В предишната стъпка разкрихме нови числа. Едно от тях е 2, отбелязано с червен кръг. Числото 2 вече има две мини около него: една отдолу и една горе вляво. Следователно не може да има повече мини около това число 2. Всички останали околни покрити полета могат безопасно да бъдат открити. Има четири такива полета: три вдясно и едно над ограденото число 2. Можем да щракнем с левия бутон върху четирите, за да ги отворим.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 7

Едно от полетата, които разкрихме в предишната стъпка, беше празно. Играта автоматично отвори по-голяма площ от празни полета и няколко полета с числа. Сега можем да се съсредоточим върху полето с числото 2, маркирано с червен кръг. Тъй като то съдържа числото 2, трябва да го докоснат точно две мини. И има точно две съседни покрити полета, маркирани със синя елипса. Тези две покрити полета трябва да съдържат мини, така че можем да поставим флагове върху тях с десния бутон на мишката.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 8

Това е стъпката, в която най-накрая приключваме с дясната страна на дъската. Забелязваме, че вече една мина докосва числото 1, маркирано с червен кръг – маркирахме тази мина с флаг в предишната стъпка. Следователно не може да има повече мини близо до тази на числото 1, включително в покритото поле, маркирано със син кръг. Можем да щракнем с левия бутон върху това поле, за да го разкрием.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 9

Лявата страна на таблото е много по-сложна от дясната. Няма повече очевидни ходове, при които цифра като 1 или 2 е точно съвпадаща с околните покрити полета. Този път трябва да помислим сериозно. Нека разгледаме числото 1 в лилав кръг. Трябва да има точно една мина до него. До него има две покрити полета, отбелязани със зелена елипса. Следователно знаем, че трябва да има точно една мина вътре в зелената елипса, но трябва да разберем кое от двете полета всъщност крие самата мина. Сега нека разгледаме числото 1 в син кръг. Вече знаем, че в зелена елипса има мина. Елипсата е изцяло в близост до числото 1 със син кръг, което означава, че други покрити полета около числото 1 със син кръг не могат да съдържат мина. В този случай полето, маркирано с червен кръг, не може да съдържа мина. Защо? Защото ако е така, тогава ограденото със синьо кръгче число 1 има две съседни мини: една в червен кръг и друга в зелена елипса. Тъй като зелената елипса несъмнено съдържа мина, червеният кръг не би могъл. Поради този причина, можем да щракнем върху полето, маркирано с червен кръг, за да го разкрием.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 10

Сега ситуация е много по-лесна. Можем бързо да определим, че двете полета, маркирани със зелени кръгове, трябва да съдържат мини. Защо? Първо, заради 2-та, която е оградена в синьо. Само две покрити полета докосват числото 2, така че тези полета трябва да съдържат мини. Второ, заради 3-та в червено кръгче. До числото 3 вече има съседна маркирана мина. Освен това има две съседни покрити полета, които трябва да скрият останалите две мини. Следователно можем да поставим флагове на двете полета, маркирани със зелено.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 11

В тази стъпка виждаме две полета с числа, които вече имат достатъчно флагове около тях. Нека да разгледаме числата 1 и 2 оградени в червено. Всички покрити полета, които докосват тези две, не могат да съдържат мини, така че можем да ги разкрием безопасно. Затова нека щракнем с левия бутон върху всички полета, които са маркирани със синьо.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 12

Този път се връщаме към търсенето на мина. Нека се фокусираме върху полето с червен кръг. Около него трябва да има две мини. Едната отдолу вече е намерена и маркирана. Другата трябва да е в единственото останало покрито поле, маркирано със син кръг. Нека щракнем върху това поле с десния бутон на мишката.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 13

Сега нека разгледаме полето с числото 1, отбелязано с червен кръг. Полето вече има съседна мина, така че другите покрити полета до него – тези, маркирани със синя елипса – могат безопасно да бъдат открити.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 14

Погледнете брояча в горния ляв ъгъл на игралното поле. В момента пише „002“, което означава, че на таблото остават две мини. В тази стъпка ще ги намерим. Нека разгледаме полетата с числа 1 и 2 в червени кръгове. И двете докосват само едно покрито поле и показват, че трябва да има още една мина близо до тях. Следователно останалите две мини трябва да бъдат скрити в полетата, маркирани със сини кръгове.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 15

Всички мини са маркирани с флагове, но играта все още не е спечелена. Това е така, защото условието за победа в играта е да откриете всички полета, които не съдържат мини. Всъщност не е нужно да използвате флагове, ако можете да си спомните къде са мините. Но това е предизвикателство за по-напреднали играчи. В този урок използваме флагове и за да спечелим, трябва да щракнем с левия бутон върху двете останали покрити полета, маркирани със синя елипса.

Урок за начинаещи в Миночистачът, стъпка 16

Погледнете снимката на щастливото жълто лице в слънчевите очила в горната част на игралното поле. Това показва, че играта е приключила и вие сте спечелили. Сега, погледнете брояча в горния десен ъгъл на таблото на играта. Той показва времето, което е изминало от началото. „231“ означава, че ни е отнело 231 секунди, за да завършим играта. Това не е особено добър резултат, но тъй като това е урок за начинаещи, няма от какво да се притеснявате.

Ако предпочитате, можете също да гледате видео урок в YouTube:

Шаблони

Вече научихте основите. Знаете как да намирате мини и места, където няма мини. Но цялото това логическо мислене отнема толкова време! Разбира се, колкото повече практикувате, толкова по-бързи сте. Но има ли начин да играете наистина бързо?

Да. Когато играете достатъчно дълго, забелязвате, че специфични шаблони на числа показват къде са мините и къде не могат да бъдат. С практиката научавате тези шаблони наизуст и можете да ги разпознавате все по-бързо и по-бързо. В крайна сметка няма логическо мислене. Виждате някои числа и веднага разбирате къде са мините. Нека разгледаме най-простия пример: „1 в ъгъла“.

Шаблонът „1 в ъгъла“, немаркиран Шаблонът „1 в ъгълa“, маркиран Шаблонът „1 в ъгълa“, решен

1 в ъгъла е „очевиден“ шаблон, който използвахме по-рано в урока. Погледнете първата снимка отгоре и опитайте се да идентифицирате всички единици, които имат само едно покрито поле около тях. Те са маркирани с червени кръгове на втората снимка. Това са „1 в ъглите“. Вече знаем, че мината трябва да е в единственото налично покрито поле до всяка. Местата на тези мини са маркирани с бомби на третата снимка.

1 в ъгъла е очевиден шаблон, защото го научавате много бързо. Скоро след като научите основни ходове, вече не го правите стъпка по стъпка: потърсете числото 1, пребройте всички налични покрити полета и помислете дали числата съвпадат. Поглеждате таблото и веднага виждате всички числа 1 в ъглите и знаете, че трябва да поставите знамена до тях. Ето как работят шаблоните.

Най-популярният, но по-малко ясен шаблон е шаблонът 1-2-1. В този шаблон има 1, 2 и 1, в този специфичен ред, един до друг. Ако видите такава конфигурация, има две мини до единиците, в ъглите на числото 2. Всички флагове, които вече са поставени близо до тези числа, влияят на шаблона и трябва да бъдат извадени, преди да решите дали това наистина е шаблонът 1-2-1 или не. Следователно понякога имате 1, 2 и 1, които не са шаблон 1-2-1, и много често имате различни числа, които съставляват шаблон 1-2-1. Това не звучи много лесно, така че нека разгледаме няколко примера.

Шаблонът 1-2-1, пример 1, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 1, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 1, решен

Нека разгледаме фрагмент от таблото на първата снимка. Това е фрагмент от таблото веднага след началния ход. В тази ситуация можем да видим два шаблона 1-2-1, един водоравен и един отвесен. Тези 1-2-1 шаблони са маркирани с червени елипси на втората снимка. Напреднал играч гледа това и веднага знае къде са мините: има мина във всеки от покритите ъгли на 2-те и повече мини не докосват шаблона 1-2-1. Местоположението на мините е показано с бомби на снимката вдясно. Полета, където няма мини, показват зачеркнати бомби.

Шаблонът 1-2-1, пример 2, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 2, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 2, решен

Понякога първото щракване отваря област с конфигурация от числа, която разочарова начинаещите играчи. Пример е показан горе вляво. Няма число 1 в ъглите, така че не е веднага ясно къде може да са мините. Поне за начинаещ играч. Напреднал играч веднага разпознава шаблона 1-2-1, маркиран с червена елипса на втората снимка. С този шаблон винаги има две мини, разположени до единиците или в ъглите на двойката; повече мини не докосват този шаблон. Това е показано на дясната снимка: символът на мината показва местоположението на мините, а зачеркнатата мина показва къде не могат да бъдат мините. Играчът може безопасно да постави знамена на местата на първия символ и да щракне с левия бутон върху полетата, маркирани с втория.

Шаблонът 1-2-1, пример 3, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 3, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 3, решен

Тук имаме шаблон 1-2-1, въпреки че числата са 2-2-2. Това е така, защото има мини до двете външни двойки. Всеки път, когато има флаг до число, можем да извадим 1 от това число и да мислим за него така, сякаш има нова стойност и мината не съществува. Тук, вместо 2-2-2, изваждането прави 1-2-1 и мините над и под шаблона „не съществуват“. В резултат на това напреднал играч веднага разбира, че има две мини: една вдясно на горните 2, а другата вдясно на долните 2; всички други покрити полета, докосващи шаблона, са без мини. Това е показано на последната снимка: можем да маркираме две мини (маркирани с бомби) и да кликнем с левия бутон върху други три полета (маркирани със зачеркнати бомби), защото там няма мини.

Шаблонът 1-2-1, пример 4, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 4, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 4, решен

Това е друг пример за шаблон 1-2-1, който се появява от различни числа след разглеждане на съществуващите флагове. Тук имаме 2-2-1, но флагът над първите поле с 2 го намалява до 1, така че имаме 1-2-1. Това ни позволява бързо да намерим две мини и две места свободни от мини.

Шаблонът 1-2-1, пример 5, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 5, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 5, решен

Тук ситуацията е още по-сложна, защото два флага се допират до 3-3-1. След отчитане на тези два флага, шаблонът се намалява до 1-2-1. Двата флага са до горното 3, така че трябва да извадим 2 от това 3. Долният флаг също е до долното 3, така че изваждаме 1 от това 3. В резултат на това имаме (3-2)-(3-1)-1 ⇒ 1-2-1. Това показва, че има две мини: една вдясно от горните 3 и една вдясно от долната 1. Други покрити полета, съседни на шаблона, не крият никакви мини.

Шаблонът 1-2-1, пример 6, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 6, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 6, решен

Това е проста и често срещана ситуация. 1-3-2 до границата на таблото се редуцира до 1-2-1 от съседен флаг.

Шаблонът 1-2-1, пример 7, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 7, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 7, решен

В този пример виждаме как един флаг може да повлияе и на трите числа, променяйки шаблона от 2-3-2 на 1-2-1.

Шаблонът 1-2-1, пример 8, немаркиран Шаблонът 1-2-1, пример 8, маркиран Шаблонът 1-2-1, пример 8, решен

В последния пример на шаблона 1-2-1 виждаме три мини, които променят 2-3-3 в 1-2-1. В резултат на това намираме две мини и три полета, които не съдържат мини.

Как да разберем, че това е правилно? Как да разберем, че мините са на тези, а не на други места във всички горепосочени случаи? Можете да разберете това чрез провеждане на логически разсъждения. Нека приемем, че има мина до средата 2 (вижте първия отвесен пример за справка). Но трябва да има две мини до 2. И така, къде отива втората мина? Има 1 над и под средното число 2, като и двете вече имат маркирана мина. Следователно не е възможно да поставите мина в средата. Мините трябва да споделят граница с горната 1 и долната 1. И тъй като това са единиците и могат да имат само една мина, която ги докосва, всички други покрити полета около тях не съдържат мини.

Има друг сравнително често срещан шаблон, който си струва да научите от самото начало: 1-2-2-1. Подобно на 1-2-1, 1-2-2-1 може да се реши с помощта на логика. Решението обаче е обратното. За 1-2-1 решението е бомба-празно-бомба, но за 1-2-2-1 е празно-бомба-бомба-празно. С други думи, за 1-2-1 имаме мини, граничещи с единиците, а за 1-2-2-1 имаме мини, граничещи с двойките.

Шаблонът 1-2-2-1, пример 1, немаркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 1, маркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 1, решен

Тук виждаме отвесен шаблон 1-2-2-1. Има две мини до двете 2, но други места, съседни на шаблона, не съдържат никакви мини.

Шаблонът 1-2-2-1, пример 2, немаркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 2, маркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 2, решен

Тук, след разглеждане на флаг, виждаме шаблон 1-2-2-1. Мините са над двете двойки, а полетата над единиците не съдържат никакви мини.

Шаблонът 1-2-2-1, пример 3, немаркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 3, маркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 3, решен

Това е подобна ситуация. Един флаг редуцира 1-2-2-2 до модел 1-2-2-1.

Шаблонът 1-2-2-1, пример 4, немаркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 4, маркиран Шаблонът 1-2-2-1, пример 4, решен

В последния пример виждаме флаг, който променя две числа: 2-3-2-1 се променя на 1-2-2-1, защото флагът докосва и 2, и 3.

Има много повече шаблони, някои от тях популярни, някои от тях редки, някои много полезни, а някои съвсем безполезни. Ако искате да научите повече за шаблоните на Миночистачът, можете да прочетете Ръководството за шаблони на уебсайта Authoritative Minesweeper или Ръководството за стратегия на Minesweeper Wiki.

Съвети и трикове

Добре. Сега знаете как да използвате логиката, за да се справите с таблото на Миночистачът. И знаете някои шаблони, за да можете да играете бързо. Но има ли трикове за още по-бърза игра? Отговорът е: да.

Въпросителен знак – изключете го. Тази функция беше в оригиналния Миночистач, така че често се запазва в по-новите версии от съображения за съвместимост. Все пак, за опитни играчи, това е напълно безполезно. Щракването с десния бутон трябва да постави флаг или да го премахне, нищо повече.

Щракване на число – досега говорихме за използването на левия бутон на мишката върху покрито поле, за да го разкриете, и използването на десния бутон на мишката върху покрито поле, за да поставите флаг. Има обаче и други възможни щраквания. Когато щракнете с левия бутон върху число, което вече е заобиколено от съответния брой флагове (например 3 с 3 флага до него), тогава всички заобикалящи покрити полета се разкриват. Можете да използвате тази функция, за да отворите няколко покрити полета с едно щракване вместо с много щраквания.

Игра с клавиатура – възможно е да свирите и с две ръце. Просто поставете мишката върху покрито поле и натиснете интервал, за да поставите/премахнете флаг или Enter, за да разкриете полето. Натискането на интервал или Enter над поле с номер отваря всички съседни покрити полета, ако вече е поставен подходящ брой флагове.

Без флагове – някои играчи предпочитат да не поставят флагове. Това означава, че правят по-малко кликвания, докато играят, така че скоростта им може потенциално да се увеличи. Дали това наистина води до по-бърза игра е спорно, защото трябва да запомните онези места, където са мините, и не можете да щракнете върху числа, за да отворите няколко покрити полета наведнъж. Играчите, които са най-напреднали, понякога поставят флагове тук и там, където сметнат, че е полезно, но през повечето време те не използват флагове.

Свръхзвуков режим – някои версии на Миночистачът позволяват на играча да играе само с мишка, но без щраквания. Как е възможно това? Когато задържите курсора на мишката върху покрито поле, вие автоматично го маркирате. Когато задържите курсора на мишката върху поле с число, всички съседни покрити полета автоматично се разкриват, стига броят на флаговете около полето съвпада с числото вътре в полето. Това изисква същото количество логическо мислене като обикновената игра, но прави играта много по-бърза. Причината е, че вместо да щракате, вие решавате къде да поставите флагове и кои полета да разкриете само като движите мишката си по екрана. За съжаление, тази функция не е налична в тази версия на Миночистачът онлайн. Можете обаче да я намерите в други версии на тази игра, например на minesweeper.us.

Има още един важен съвет, който не е свързан с това колко бързо играете, но е много важен за запомняне, особено за начинаещи играчи. Когато направите грешка, погрешно поставите флаг и впоследствие взривите мина и загубите, играта ви показва грешката ви. Неправилно поставения флаг се маркира със зачертана мина. Много хора погрешно приемат, че зачеркнатата мина е мястото, където трябва да бъде мината. Вижте следния пример.

Табло на Миночистач с грешно поставен флаг

Какво стана тук? Играчът постави правилно три флага по вертикалната последователност 2-3-2. Тези флагове все още се изобразяват като флагове. Впоследствие обаче играчът постави флаг над 2. Там нямаше мина (припомнете си шаблона 1-2-1), така че флагът беше поставен неправилно. Сега е отбелязано със зачеркната бомба. Бомбата с червен фон вляво е полето, което играчът е разкрил и взривил, защото е имало мина. Много играчи гледат такава снимка и виждат две мини, докосващи 1: бомбата с червен фон и зачеркнатата бомба. Тези играчи смятат, че играта е повредена, защото има две мини до 1. Но това е неправилно – имаше само една мина до 1 и играта работи перфектно.

Засядане

В традиционния Миночистач мините се поставят на случаен принцип. В резултат на това понякога няма гаранция, че можете да решите играта само с помощта на логика.

Ето как можете да се заседнете на Миночистачът.

Много опитни играчи вече са запознати с подобни ситуации, които предизвикват сълзи на разочарование, повтарящи се кошмари или понякога дори леки случаи на ПТС. В този случай, след дълга и изтощителна игра, играчът почти се е справил с таблото с ниво на трудност Експерт за прилично време. И сега е моментът да се открие къде е последната мина за финалния ход. И при двете полета, маркирани с червена елипса е еднакво вероятно да се крие мина. По този начин, независимо от уменията на играча, резултатът от играта се свежда до хвърляне на монета. Това е особено разочароващо за по-малко опитни играчи, за които решаването на трудността Експерт отнема много време и усилия. В този случай, въпреки всичко, те често биха могли да изгубят играта поради лош късмет.

Това може да се не случи изобщо, да се случи веднъж или няколко пъти по време на една игра. Отгатване е въпрос на лош късмет. Колкото по-голямо е таблото, толкова по-често е вероятно да се случи. При трудност Експерт играчът може да трябва да предполага дори четири пъти или повече. Ако всяко предположение е като хвърляне на монета (не винаги е така, но нека запазим нещата прости), тогава шансовете за решаване на играта са същите като шансовете да ви се падне ези четири пъти подред, което е по-малко от 10%. Удвояването на размера на таблото удвоява очаквания брой предположения. Ето защо големите табла на Миночистачът са рядкост. Играта им би била твърде разочароваща, тъй като множеството предположения намаляват шансовете ви за печалба практически до нула, независимо от вашите умения.

Има ли начин да се реши този проблем? Да. Проблемът с отгатването присъства в повечето версии на Миночистачът, но не и в нашата. В нашата версия на Миночистачът имате така наречения режим „Чист интелект“. Когато играете в този режим, таблата, генерирани от играта, винаги са детерминистично разрешими. Това означава, че никога не трябва да гадаете къде са мините и можете да решите играта само с помощта на логика. Как може да стане това? Всеки път, когато се създава ново табло за игра, игровият двигател проверява дали е възможно да таблото бъде изиграно без да се гадае. Ако това е невъзможно, играта променя таблото, проверява го отново и цикълът продължава, докато играта намери табло, което може да бъде решено без никакви предположения. Режимът „Чист интелект“ е избран по подразбиране, така че не е нужно да започвате приключението си с Миночистач тревожейки се, че ще заседнете. Освен това този режим е причината да трудности Свръхчовек и Извънземен са налични в нашата игра. Също така препоръчваме нивото на трудност Бог на minesweeper.us, ако искате наистина гигантско табло.

Колко бързо играят другите?

Ако сте начинаещ играч, може да се чудите какви са подходящите времена за решаване на всяка трудност. Може да се смятате за добър, ако имате най-много 10 секунди на трудност Начинаещ, 60 секунди на трудност Напреднал и 240 секунди на трудност Експерт. За да се считате за много добър, имате нужда от 6 секунди трудност Начинаещ, 40 на трудност Напреднал и 100 секунди на трудност Експерт.

По-долу има няколко видеоклипа, в които можете да видите как играят други хора. Имайте предвид, че това все още е ниво на обикновен играч, а не професионалист.

На трудност Начинаещ:

На трудност Напреднал:

На трудност Експерт:

На трудност Свръхчовек:

На трудност Извънземен:

Що се отнася до професионалните играчи, световните рекорди са както следва: 1 секунда на трудност Начинаещ, 6 секунди на трудност Напреднал и 27 секунди трудност Експерт. По-конкретно, от 2022 г. най-добрите времена са 0,49 секунди на трудност Начинаещ, 5,80 секунди на трудност Напреднал и 26,59 секунди на трудност Експерт.

Допълнителна информация

Ако се искате да научите още повече за играта Миночистач, можете да намерите повече информация тук: